45 nya ledare med siktet inställt på att göra systemen riktigt smarta

Publicerad
September 30, 2025
Nu är snart den tredje klassen med digitala transformationsledare klara med sin utbildning på yrkeshögskolan John Ericsson Institutet. Programmet ger både bredd och spetskompetens för den som ska driva digitala förändringar med fokus på hållbarhet och ger de studerande hög förståelse inom AI, AR och IT-säkerhet. En av initiativtagarna och ansvarig utbildare är Magnus Sjöström som ser ett allt större behov av människor som kan se helheten. ”När vi människor har kompetensen att kombinera alla de system som har en inverkan på en process får vi en intelligent styrning som både sparar pengar och ökar hållbarheten.”

Bakgrunden till att utbildningen Digital transformationsledare kom till var att Magnus Sjöström och hans dåvarande kollegor såg att man ofta samarbetade med personer som var oerhört kompetenta inom sitt område men att de begränsades av att arbeta i silos. Oftast saknades personer som kunde se helheten och som kunde utnyttja den totala potentialen i de system som användes.

År 2022 startade första utbildningsomgången av Digital transformationsledare på John Ericsson Institutet. På utbildningen får de studerande lära sig om automatisering och effektiva produktionssystem men också om hur man gör det med hänsyn till människor och planetens välbefinnande.

Nu finns delkurser i allt från automation, AI och IT till Smart city, förändringsledning och plattformar. Tanken är att de studerande ska kunna lite om allt utöver att de ofta är specialister på det de arbetat med tidigare.

- Det som är en av utbildningens styrkor är att blandningen av studerande gör att man ofta får en diskussion som liknar den som förs i samhället, menar Magnus Sjöström. När utbildningen är klar blir våra studerande ofta knutna till kommun- eller företagsledningar.

Utbildningen var från början 1,5 år men eftersom det numera bland annat har lagts till en extra kurs som enbart fokuserar på AI har utbildningen förlängts med två månader. I år finns 45 studerande på utbildningen. En av de studerande är Christian Nyström.

- Jag kommer från industrin och har arbetat med processutveckling och digitalisering där jag har kopplat upp maskiner för att mäta processer och förluster, säger han. Nu vill jag få en bredare syn och undersöka hur man till exempel kan koppla på affärssystem och beräkning av på CO2-utsläpp för att se helheten. Med hjälp av AI skulle jag kunna analysera och optimera processerna.

Snart är det dags för en tio veckors LIA-praktik för hela den tredje klassen av digitala transformationsledare. Christian Nyström kommer då att vara en del av Future by Lunds team.

- Jag har jobbat i en rätt fyrkantig sektor och hoppas nu kunna utvidga mitt kunnande. Jag vill se hur man kan jobba annorlunda och till exempel lära mig mer om innovationsportföljer. I framtiden hoppas jag att arbeta med hur man kan göra företag mer lönsamma genom att bygga effektiva och smarta processer, utveckla ett mer holistiskt arbetssätt och samtidigt koppla detta till Agenda 2030.

Utöver att vara ansvarig utbildare på utbildningen Digital transformationsledare arbetar Magnus Sjöström med det egna företaget PM Digital Management som konsult och rådgivare inom digital transformation. Där har han bland annat arbetat med kommun- och företagsledningar med att skapa en helhet av verksamheten. För att knyta ihop och skapa kommunikation mellan olika system i företag använder Magnus Sjöström ”Projektboken” – en guidebok för det enskilda företagets transformation där man enats om vilken väg man ska gå och hur man kan göra det.

- Mitt jobb är nästan alltid att påverka människors sätt att tänka. Jag försöker skapa vägen och sätta upp vad det kan bli och varför. Vi har egentligen redan lösningen på klimatfrågorna om vi bara kunde komma överens. Det låter enkelt men det är förstås en stor utmaning i verkligheten!