”2035 äter alla fermenterad mat varje dag” – satsningen på bioteknik får fortsatt stöd

Biotech Heights arbetar med att accelerera utvecklingen av bioteknik för framtidens mat och material. Samhällseffekterna skulle kunna bli minskad koldioxid- och metanutsläpp, bromsad avskogning och bidra till en mer resurseffektiv livsmedelsproduktion utan att öka markanvändningen.
För att genomföra detta systemskifte krävs samverkan i hela värdekedjan – från forskning och produktion till marknad och policy. Tekniken måste skalas upp, nya affärsmodeller utvecklas och konsumenterna erbjudas prisvärda, attraktiva produkter. Kunskapen om bioteknik måste ökas, lagstiftningen påverkas och nya standarder skapas.
- Det är spännande att vi är med och bygger en ny bransch. Det är ett transformativt innovationsarbete och här finns en väldigt stor outnyttjad potential, säger Peter Kisch på Future by Lund. Befolkningsutvecklingen gör att vi behöver alternativ och komplement till bland annat animaliskt protein. Att framställa växtbaserat protein genom fermentering är en möjlighet för svensk industri och kunnande internationellt men ger bidar även till nationella frågor som ökat behov av självförsörjning och beredskap för kristider.
Biotech Heights startades hösten 2023 och sedan dess har man arbetat med flera olika infallsvinklar. Ett stort antal aktörer har mobiliserats och man har inlett ett arbete med att skapa synlighet för ny fermenterad mat och bioteknikens potential i livsmedelssystemet. Ett flertal innovations- och forskningsprojekt har initierats, och man har identifierat och tydliggjort behovet av att utveckla bioteknik som en egen bransch för livsmedel- och materialproduktion.

Biotech Heights kommer i det andra steget att fortsätta och intensifiera mycket av det man redan har påbörjat.
En viktig del är att koordinera och koppla ihop ekosystemet så att man bygger relationer med de aktörer som redan har börjat engagera sig i frågan och får fler aktörer att engagera sig. Ambitionen är att öka medvetenheten om bioteknikens möjligheter i matsystemet, både i branschen och hos konsumenter.
- Region Skåne ser Biotech Heights som en viktig pusselbit för att utveckla fler resurseffektiva och biobaserade lösningar som kan driva på Skånes omställning till en mer cirkulär och biobaserad livsmedelssektor, säger Susanna Winblad, Region Skåne.
En annan del av verksamheten är hantera och utveckla en projektportfölj med innovationsprojekt och forskningsprojekt. Här vill man se en koordinerad och dynamisk projektportfölj som stärker innovationsplattformens roll i att driva arbetet mot målet att använda potentialen i bioteknik.
- En viktig del i projekten är att utveckla tekniken så att vi kan få ner kostnaden för fermenteringsprocessen, berättar Lena de Maré, Tetra Pak. Tetra Pak har en anläggning i Karlshamn som kan vara till hjälp för att vi ska kunna skala projekten så att de blir industriellt gångbara.
Ambitionen är att låta innovationsplattformen utvecklas till en nationell nod, med både fysisk och digital närvaro. Plattformen ska skapa mötesplatser och digitala lösningar där aktörer kan samverka, experimentera och utbildas. Platsen Biotech Heights ska stärka samarbeten mellan forskning, näringsliv, utbildning och offentlig sektor samt synliggöra aktörernas arbete och projektresultat i relevanta nationella sammanhang. Biotech Heights ska också etablera ett nätverk för uppstartsbolag och SME:s.
- Intresset för bioteknik och mat är stort överallt, berättar Emma Nordell, Lunds universitet och projektledare för Biotech Heights. Vi ser ett behov av en samlande kraft och en mötesplats. Mötesplatsen håller vi på att skapa på Kemicentrum.
Utöver att verka på nationell nivå ska Biotech Heights bygga upp en nära samverkan med flera internationella aktörer, främst med Danmark som är starka inom området. För att målet ska nås behövs samverkan för att genomföra en förenkling av europeisk lagstiftning, främja investeringar i forskning, innovation och infrastruktur, knyta samman aktörer för nya värdekedjor och för att öka kunskapsutbyten.
Finansiär är Vinnova, som har beviljat projektmedel för Biotech Heights till hösten 2027.
Vill du veta mer om eller bli medlem i Biotech Heights? Kontakta Emma Nordell, emma.nordell@fsi.lu.se
Bilden: I teamet ingår Tilde Svensson (Future by Lund), Lena de Maré (Tetra Pak), Emma Nordell (Lunds universitet), Josefin Ahlqvist (Lunds universitet), Susanna Winblad (Region Skåne) och Peter Kisch (Future by Lund).