
INTERWeuVen- minskat textilavfall genom tillverkning ”on demand”
I höst startar det nya projektet INTERWeuVEN, ett EU-projekt med 16 partners i Europa. Future by Lund och medlemmen whatt.io kommer bland annat att hjälpa till med hur DPP (digitala produktpass) kan integreras i design- och tillverkningsprocesser, men också att sätta ihop ett nordiskt cirkulärt textilnätverk.
Future by Lund är en av 16 partners i INTERWeuVEN, ett nytt Horizon EU-projekt som utforskar textil- och klädtillverkningssystem "On demand". Ledd av TU Delft | Industrial Design Engineering, kommer projektet att utveckla de designmetoder, verktyg och affärsmodeller som behövs för att göra lokal produktion av vävda plagg utan avfall möjlig i mikrofabriksskala över hela Europe. Future by Lund kommer att bidra med vår erfarenhet av ekosysteminnovation, cirkulärtransformation samt test- och demoplatser. Vår roll är att hjälpa till att koppla samman framväxande textilteknologier med verkliga värdekedjor, affärsmodellinnovation och tillsammans med vår medlem whatt.io utforska de möjligheter som Digital Product Passports skapar.
För oss är INTERWeuVEN ett viktigt steg mot att visa hur data, design och lokaltillverkning kan samarbeta för att stärka konkurrenskraften, minska avfall och påskynda övergången till ett mer cirkulärt textilsystem. Vi ser fram emot att arbeta med TU Delft och alla konsortiepartners i Europa och Kanada för att utforska hur framtida textilproduktion kan bli mer hållbar, distribuerad och motståndskraftig.

Finansierad av EU
Call: Digitally enabled local-for-local textile and apparel production
Project Coordinator: Holly McQuillan
Project Manager: Eva Kassotaki
Foto: Anouk Moerman for Secrid.



